PAR BEZMAKSAS PIMREIZĒJĀS JURIDISKĀS PALĪDZĪBAS SNIEGŠANU

 

Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” darbinieces saņēma Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas Pateicību par nozīmīgu ieguldījumu bezmaksas juridisko konsultāciju pilotprojektā kā juridiskās palīdzības sniedzējs.

Lai izveidotu tieši mūsu valstij piemērotāko atbalsta sistēmu, kas mudinātu cilvēkus apzināties nepieciešamību risināt juridiska rakstura problēmas to agrīnajā stadijā, Latvijas Republikas Tieslietu ministrija un Juridiskās palīdzības administrācija sadarbībā ar Eiropas Padomes Komisiju Tiesu efektivitātei (CEPEJ) no 2023. gada 2. oktobra līdz 8. decembrim īstenoja pilotprojektu, kā laikā vairākās pašvaldībās, tai skaitā Kuldīgā, iedzīvotāji bez maksas varēja saņemt konsultāciju par to, kā rīkoties, lai rastu juridisku risinājumu sarežģītām dzīves situācijām.

Konsultācijas mērķis bija sniegt tās saņēmējam norādi par to, kur un kādā veidā vai formā risināma tikko radusies vai varbūt jau ilgstoši pastāvējusi, bet malā atlikta un nerisināta problēma.

Lūk, daži secinājumi no Gunitas, Lailas, Loritas, Vinetas:

🔸 Kopumā pilotprojekta laikā klātienē un telefoniski tika konsultēti vairāk kā 30 iedzīvotāji. Gan no Kuldīgas, gan citiem novadiem – Jelgava, Liepāja, Rīga. Pēc juridiskas palīdzības vērsās fiziskas personas, uzņēmēji, īpašumu īpašnieki, apsaimniekotāji.
🔸 Visbiežāk iedzīvotāji vērsās jautājumos par: mantojuma lietas, krāpniecība, parādu piedziņa, nesaskaņas kaimiņu starpā, īpašuma sakārtošana, inventarizācija.
🔸 Iedzīvotāju jautājumi bija visai sarežģīti, un gadījumi – komplicēti. Piemēram, kāds vecāks kungs vērsās ar lūgumu palīdzēt, jo 2022. gadā tika apkrāpts no diviem krieviski runājošiem vīriešiem, kuri uzdevušies par ukraiņu bēgļiem. Krāpniecība notikusi Kuldīgā uz ielas. Vīrietis piekritis izmantot savu pasi un abi krāpnieki, kungam klāt esot, uz viņa vārda nopirkuši ļoti dārgu mobilo telefonu (līzingā). Kungs nu jau vairāk kā gadu maksā kredītu par preci, kura fiziski viņam nav. Kungs iesniedzis Valsts policijā iesniegumu, taču krimināllieta nav uzsākta, jo nav pierādāmu vainīgo. Kungam ieteikts vērsties pēc Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības kā cietušajam. Kopā uzrakstīts pieteikums.
🔸 Sociālie darbinieki arī ikdienā sniedz klientiem juridiskas dabas informāciju, ja tas ir nepieciešams attiecīgā gadījuma risināšanai. Iegūtās zināšanas arī turpmāk tiks izmantotas darbā ar klientiem.

Pilotprojekta rezultāti tiks apkopoti un izmantoti turpmākajā valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības politikas plānošanā Latvijā. Paldies CersJurkāns par sadarbību!

 

Foto: (no labās) Laila Jankovska, Lorita Rimaševska, Vineta Brūdere-Sedliņa.