SOCIĀLAIS DARBS AR GRUPU

 

Noslēgušās Labklājības ministrijas projekta Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās mācības “Sociālais darbs ar grupu”.

Vairāku mēnešu garumā Sociālās palīdzības un atbalsta nodaļas vadītāja Madara Brūkle, Ģimeņu ar bērniem atbalsta nodaļas sociālā darbiniece Una Pole piedalījās mācībās “Sociālais darbs ar grupu”. Intensīvā mācību programmā vairākos moduļos tika apgūtas teorētiskas zināšanas par grupu vadīšanas pamatiem – grupas komplektēšanas procesu, posmiem, vadīšanas pieejām un metodēm. Paralēli klātienes mācībām, dalībnieku mājasdarbs bija organizēt dažādas grupu nodarbības savā pašvaldībā, tā pilnveidojot praktiskās zināšanas. Madara vadīja atbalsta grupu cilvēkiem ar veģetatīvo distoniju, bet Una – pašizaugsmes grupu jauniešiem.

Kā atzina Una: “Tas ir ļoti liels ieguvums sev – esmu kļuvusi par sevi pārliecinātāka un sapratusi, ka varu izdarīt vairāk kā domāju. Ļoti patīk darbs ar jauniešiem, jo sanāk atrast īsto komunikāciju, iespējams, ka tas ir tāpēc, ka vecuma starpība nav milzīga un saprotu viņus, viņu aktualitātes. Katrā grupas tikšanās reizē piedzīvoju neaprakstāmas sajūtas, jo spēju ko dot jauniešiem un arī viņi dod man daudz zināšanu, enerģiju, atbalstu. Tuvojoties grupas noslēguma posmam, jaunieši secina, ka laiks ir aizgājis ļoti ātri, labprāt vēlētos, ka veido jaunu grupu, kurā ar viņi var turpināt piedalīties.”

“Maldīgs ir priekšstats, ka grupas apmeklē atkarīgas personas vai sociālā dienesta klienti. Grupas mērķis ir pamanīt kopīgo vajadzību un vienuviet pulcēt dažādas personas ar vienu vienojošo elementu – problēmu. Arī pēc praktiskās pieredzes varu secināt, ka grupā strādājot ar personām, kurām ir veģetatīvā distonija, personas kļūst pašpārliecinātākas, harismātiskākas, apzinās savu vērtību, iemācās kontrolēt sevi un savas sajūtas. Būtiskākais, ko novēroju, ir grupu process. Grupas norises laikā tika izdzīvota grupas dzīve, sākot ar grupas piedzimšanu jeb izveidi un beidzot ar grupas nāvi jeb šķiršanos. Visu iemaņu stiprināšana, apziņas trenēšana, fokusēšanās uz domāšanu notika netieši caur dažādām metodēm, pašiem dalībniekiem to pat reizēm neapzinoties. Tikai gala acīmredzamais rezultāts dod patiesāko novērtējumu par paveikto darbu,” secina Madara.

Dalība mācībās “Sociālais darbs ar grupu” ir liels pienesums Kuldīgas novada iedzīvotājiem, jo mācībās gūtās pieredze ļaus attīstīt darbu ar grupu, kas Latvijā ir salīdzinoši neattīstīts.  Grupu nodarbības jauniešiem turpināsies arī nākamajā gadā, pirmā pietura – Skrunda. Tāpat tiks organizētas dažādas grupu nodarbības pilngadīgām personām.