SOCIĀLĀ DIENESTA ATSKATS UZ PIRMAJĀ PUSGADĀ PAVEIKTO
2024. gada pirmā puse sociālajā jomā ir aizritējusi dinamiski – ir sniegti sociālie pakalpojumi un sociālā palīdzība, tādējādi veicinot Kuldīgas novada iedzīvotāju labklājību.
Pirmajā pusgadā sociālie pakalpojumi nodrošināti 1029 iedzīvotājiem. Aizvien viens no nepieciešamākajiem pakalpojumiem ir asistenta pakalpojums, kas ietver palīdzības nodrošināšanu personai nokļūt uz darbu, izglītības iestādi, dienas aprūpes centru, brīvprātīgā darba veikšanas vietu, uz regulārām ārstnieciskām procedūrām, uz dažādiem sociāliem un sabiedriskiem pasākumiem. Pirmajā pusgadā pakalpojumu saņēmuši 200 iedzīvotāji, tai skaitā 36 bērni.
Personām, kuras vecuma, funkcionālu traucējumu vai veselības stāvokļa dēļ nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības un veikt nepieciešamo aprūpi dzīvesvietā, pieejams aprūpes mājās pakalpojums. Šo pakalpojumu 2024. gada pirmajā pusē saņēmuši 194 Kuldīgas novada iedzīvotāji – 165 Kuldīgas pilsētas un un pagastu iedzīvotāji, 29 Skrundas iedzīvotāji. Savukārt, ja sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumi dzīvesvietā nav pietiekami vai neatbilst personas vajadzībām, iespējams saņemt sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā. Pakalpojums piešķirts 144 iedzīvotājiem. Jūnija Domes sēdē apstiprināti grozījumi Kuldīgas novada saistošajos noteikumos Nr. KNP/2021/12 “Par sociālajiem pakalpojumiem Kuldīgas novadā”. Grozījumi paredz izmaiņas samaksas kārtībā senioru dienas aprūpes centra, aprūpes mājas pakalpojuma un ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pakalpojumu saņemšanai. Vienlaikus, grozījumos paredzēts, ka pakalpojumu klāsts, piemēram, ģimenes asistenta pakalpojums, pieejams plašāki sabiedrības grupai, tas ir, arī cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Kad noteikumi stāsies spēkā, iedzīvotāji, kurus skar plānotie grozījumi, tiks informēti personiski, un noteikumu izmaiņas tiks publicētas Kuldīgas novada Vēstīs.
No 2024. gada janvāra Sociālajā dienestā pieejams aprūpes mājās pakalpojums bērniem, kuriem ir funkcionāli traucējumi un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašo kopšanu. Pakalpojums ietver bērna aprūpi, pašaprūpes spēju attīstību un brīvā laika saturīgu pavadīšanu, ja bērna likumiskais pārstāvis vai audžuģimene nodarbinātības, izglītības programmas apguves, dalības nodarbinātības pasākumos, vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevar nodrošināt bērna aprūpi un uzraudzību nepieciešamajā apjomā un konstatēta šādas aprūpes nepieciešamība. 2024. gada pirmajā pusgadā pakalpojumu saņēmuši 12 bērni.
2023. gada decembrī Kuldīgas novada pašvaldība nodeva Sociālajam dienestam DI projektā izveidoto Dienas aprūpes centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un Dienas aprūpes centru, Specializētās darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem Liepājas ielā 14, Kuldīgā. Kopā šo sociālo pakalpojumu ēku kompleksu izveidojot kā Sociālā dienesta struktūrvienību ar nosaukumu Sociālo pakalpojumu centrs “Tilts”. Šobrīd “Tiltā” ikdienā pakalpojumus saņem 35 pilngadīgas personas un 21 bērns. Darba dienās klientiem tiek nodrošināta uzturēšanās un uzraudzība dienas aprūpes centra telpās, tiek piedāvātas nodarbības sadzīves prasmju attīstīšanai, nodarbinātības veicināšanai un savstarpējās komunikācijas uzturēšanai. Uzturoties Dienas aprūpes centrā, klienti piedalās izglītojošās nodarbībās un saturīgās brīvā laika pavadīšanas aktivitātēs, piedalās nodarbībās, apmeklē izstādes un nodarbības Kuldīgas novada muzejā un Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā. Pakalpojumu mērķis ir nodrošināt klientiem telpu un vietu, kurā justies piederīgiem, un iespēju speciālistu klātbūtnē apgūt prasmes, kas palīdz iekļauties sabiedrībā un nodrošināt savas pamatvajadzības, tas ir, specializētajās darbnīcās klienti pilnveido tekstilapstrādes un ēdiena pagatavošanas prasmes – mācās gatavot, apgūst veselīga uztura pamatus. Katrs šūšanas dūriens, katrs pabeigtais darbs ir mazs solis uz lielu mērķi – neatkarību un pašapziņu. Savukārt bērniem no jūnija pieejamas gan individuālas speciālistu nodarbības, gan grupu nodarbības, tai skaitā, mūzikas terapija, logopēda un speciālā pedagoga nodarbības. Darbu turpina arī DI projektā izveidotās infrastruktūras, kas nodrošina Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumu Dīķu ielā 1, Nīkrāces pagastā, L. Paegles ielā 12, Kuldīgā, Dienas aprūpes centrs un Specializētās darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem Torņa ielā 6, Nīkrāces pagastā.
Arī šajā gadā Sociālais dienests nodrošina sociālo rehabilitāciju pilngadīgām personām un bērniem, kuri cietuši no vardarbības. Psihologa konsultāciju veidā pirmajā pusgadā pakalpojumu saņēmuši 42 bērni. Šā gada 11. jūnija izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 1613 paredz, ka turpmāk īpaši smagos un komplicētos gadījumos bērni, kuri cietuši no vardarbības, varēs saņemt līdz 120 psihologa konsultācijām (iepriekš – līdz 20 konsultācijām). Savukārt vecākiem, kuru bērni cietuši no noziedzīga nodarījuma vai veikuši noziedzīgu nodarījumu, tiks organizētas atbalsta grupu nodarbības. Atbalsta grupas sniegs vecākiem iespēju uzlabot psihoemocionālo veselību pēc notikuma piedzīvošanas, uzlabot savstarpējo komunikāciju ģimenē un palīdzēt savam bērnam mazināt viņa pārdzīvojumu.
Sociālais dienests turpina organizēt dažādas grupu nodarbības gan pilngadīgam personām, gan bērniem. No 25. marta līdz 28. maijam deviņi Kuldīgas novada jaunieši piedalījās jauniešu atbalsta grupā “Zona bez aizspriedumiem”. Atbalsta grupā veicināta jauniešu pašizaugsme, mentālā labsajūta, pienākumu un atbildības sajūta. Maijā noslēdzās “Ceļvedis audzinot pusaudzi” 10 nodarbību cikls, kurā piedalījās 10 vecāki, savukārt jūnijā Kuldīgā uzsāktas nodarbības “Sarunas par bērnu audzināšanu”. Pilngadīgām personām, kuras vēlas uzzināt par atkarībām, laika un budžeta plānošanu u.c. aktuāliem jautājumiem, būs pieejamas socializēšanās grupu nodarbības. Pirmā tikšanās paredzēta Ēdoles pagastmājā 19. jūlijā plkst. 10.00. Apmeklēt nodarbības tiek aicināts ikviens iedzīvotājs. Papildus informācija, zvanot sociālajām darbiniecēm – Daiga (27020736), Jana (26467345).
Sociālais dienests turpinās strādāt, lai uzlabotu sabiedrības dzīves kvalitāti, sniedzot nepieciešamo atbalstu un radot iespējas ikvienam iedzīvotājam. Aicinām visus iedzīvotājus sekot līdzi mūsu aktivitātēm un piedalīties sociālās labklājības veicināšanā. Kopā mēs varam radīt spēcīgu un iekļaujošu sabiedrību!
Nepieciešamības gadījumā ar Sociālo dienestu var sazināties zvanot uz klientu apkalpošanas tālruņiem: 63350107 (Kuldīga), 63331295 (Skrunda).