GROZĪJUMI KULDĪGAS NOVADA SAISTOŠAJOS NOTEIKUMOS “PAR SOCIĀLAJIEM PAKALPOJUMIEM KULDĪGAS NOVADĀ”

 

2024. gada 25. jūlijā stājās spēkā grozījumi Kuldīgas novada saistošajos noteikumos Nr. KNP/2021/12 “Par sociālajiem pakalpojumiem Kuldīgas novadā”. Saistošajos noteikumos aktualizēti un precizēti sociālo pakalpojumu piešķiršanas, saņemšanas un izbeigšanas nosacījumi, kā arī pakalpojumu samaksas un finansēšanas kārtība.

Līdz šim spēkā esošie saistošie noteikumi stājās spēkā 2022. gada sākumā un kopš tā laika veiktie grozījumi galvenokārt bijuši saistīti ar jaunu pakalpojumu ieviešanu, ne esošo pakalpojumu pārskatīšanu. Grozījumi veikti, lai novērstu, mazinātu sociālo atstumtību, kā arī veicinātu dzīves kvalitātes uzlabošanos mazaizsargātām iedzīvotāju grupām, nodrošinot pakalpojuma saņemšanu, vienlaikus efektīvi pārvaldot sociālo pakalpojumu saņemšanas nepieciešamību un budžeta izdevumus pakalpojumu samaksai.

Lai nodrošinātu atbalstu personām, kuru spējas sociāli funkcionēt vai iekļauties sabiedrībā dažādu sociālu, garīgu, fizisku traucējumu dēļ ir apgrūtinātas, ģimenes asistenta pakalpojums būs pieejams arī personām ar garīga rakstura traucējumiem, pilngadību sasniegušiem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās.

Minētie grozījumi paredz, ka turpmāk aprūpes mājās pakalpojuma pilngadīgai personai, senioru dienas aprūpes centra un drošības pogas pakalpojumu saņemšanai personai jāveic līdzmaksājums 25% apmērā no pakalpojuma maksas. No samaksas par minētajiem pakalpojumiem atbrīvotas personas, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss. Savukārt personai, kurai izsniegts VDEĀVK atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību un piešķirts pabalsts personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, senioru dienas aprūpes centra un aprūpes mājās pakalpojuma saņemšanai jāmaksā līdzmaksājums 50% apmērā no piešķirtā pabalsta personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, bet ne vairāk kā pilna pakalpojuma maksa.

Saistošajos noteikumos mainīti arī nosacījumi pašvaldības finansēta pakalpojuma saņemšanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā pilngadīgām personām. Tas ir, tiesības saņemt pašvaldības finansētu pakalpojumu ir personai, kurai nav likumisko apgādnieku, vai apgādnieks ir persona, kurai piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss – uz trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa laiku; kura pati vai kuras likumiskie apgādnieki, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumos noteiktā kārtībā veiktu mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtējumu, atbrīvoti no pienākuma veikt samaksu par pakalpojumu; kura nav noslēgusi uztura līgumu; kura pēdējo 24 mēnešu laikā pirms pakalpojuma pieprasīšanas nav noslēgusi sev piederoša nekustamā īpašuma dāvinājuma līgumu; kuras īpašumā nav vairāk kā viens nekustamais īpašums.

Personām, kuras sasniegušas 90 gadu vecumu un kurām līdz 2024. gada 25. jūlijam piešķirts aprūpes mājās pakalpojums un ir atbrīvotas no līdzmaksājuma, saistošo noteikumu grozījumi paredz, ka atbrīvojums no samaksas par pakalpojumu saglabājas, ja pakalpojuma sniegšanas nepieciešamības pārvērtēšanas rezultātā netiek noteikts cits aprūpes mājās līmenis.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā ar Sociālo dienestu var sazināties, zvanot uz klientu apkalpošanas tālruņiem: 63350107 (Kuldīga), 63331295 (Skrunda).