24. MARTS – PASAULES TUBERKOLOZES DIENA

 

Tuberkoloze joprojām ir viena no nāvējošākajām infekcijas slimībām. Katru dienu pasaulē vidēji 4400 cilvēku zaudē dzīvību dēļ tuberkolozes un apmēram 30 000 cilvēku saslimst ar šo novēršamo un ārstējamo slimību.

COVID-19 pandēmija, karš un konflikti pasaulē, kā arī sociāli ekonomiskā nevienlīdzība ir būtiski faktori, kas ir ietekmējuši gadu gaitā sasniegto progresu cīņā par tuberkolozes izskaušanu un radījuši vēl lielāku slogu slimības skartajiem cilvēkiem, īpaši neaizsargātākajās sabiedrības grupās. PVO savā jaunākajā Globālajā tuberkolzes uzraudzības ziņojumā uzsvēra, ka pirmo reizi vairāk nekā desmit gadu laikā ir pieaugusi paredzamā saslimstība un mirstība no tuberkolozes.

Arī Latvijā tuberkoloze kā sabiedrības veselības problēma savu aktualitāti nav zaudējusi – globālā situācija, notikumi pasaulē un sociālekonomiskie apstākļi rada nopietnu tuberkolozes epidemioloģisko apdraudējumu.

Pēdējā desmitgadē saslimstība ar tuberkolozi pakāpeniski samazinājās. Tomēr plaušu slimību speciālisti norāda uz satraucošām tendencēm, kas novērotas COVID-19 pandēmijas ēnā – 2020. gadā jaunatklāto ar tuberkolozi saslimušo cilvēku skaits strauji samazinājās līdz pat 20 %, kas liecināja par nepietiekamu un novēlotu diagnostiku. Visu šo faktoru rezultātā nereti pacienti nonāca mediķu redzeslokā jau ar smagām un ielaistām slimības formām.

Informatīvi materiāli par tuberkulozi:

SPKC mājaslapas saturs par tuberkulozi
Infografika par tuberkulozi
 
Plakāts par tuberkulozi
 
Īss buklets par tuberkulozi
 
Brošūra par tuberkulozi 

 

Informāciju sagatavoja:
Latvijas Tuberkolozes apkarošanas biedrība